Anorexie-info

15. září 2010 v 20:52 |  vše kolem zdraví


Anorexie-info

ererae
Já chci být štíhlá. To je nejčastější důvod mentální anorexie, který je převážně dospívajícími a mladými ženami realizován hladověním
Je to v podstatě onemocnění, protože osoba nezvládá kontrolu nad realitou, není kritická ke stavu, ve kterém se nachází. Mnoho mladých žen postižených touto poruchou usiluje, aby se staly "dokonalými" v očích ostatních, hlavně rodičů, kteří na ně měli velmi vysoké požadavky a mnoho od nich očekávali. Jsou přehnaně kritické ke svému tělu. I když mají váhu normální, vidí se v zrcadle jako tlusté. Omezují příjem potravy a mění celý způsob stravování. Pocit hladu nebo přemáhání se střídá velmi často s neodolatelnými touhami se přejíst a potom si to vyčítají a mohou si samy vyvolat zvracení nebo si vezmou projímadla, aby se vyprázdnily. Pak hovoříme o bulímii.

Běžný člověk, který drží dietu, odmítá jídlo, přináší oběť, trpí, nevezme si lákavé jídlo, protože má cíl zhubnout. Kdežto dospívající anorektička bude trvat na tom, že nemá hlad, nepotřebuje jíst, a to, že nechce jíst, je "normální". Je hubená, ale přesto je velmi aktivní, často cvičí mnoho hodin denně, sportuje, běhá apod. Jeví se jako velmi úspěšná a je často popisována jako "perfekcionalistka".

U dlouhotrvající anorexie dochází ke skutečné ztrátě chuti k jídlu jako výsledek těžkého nutričního deficitu. Již hovoříme o nemocném člověku, který sám situaci nezvládá, často je nutná hospitalizace s doprovodným citlivým psychoterapeutickým přístupem, pomoc a podpora bližních.
K následkům anorexie patří: nízký krevní tlak, zimomřivost, chudokrevnost, závratě, poruchy spánku,
dehydratace, zvýšená kazivost zubů, nepravidelná menstruace či její úplná ztráta, srdeční potíže,
vypadávání vlasů, zvýšená hladina cholesterolu, odvápnění kostí, selhávání ledvin, snížená imunita atd.

Dlouhodobá anorexie vede k těžkému nezvratnému poškození organizmu s trvalými následky.
Pouze třetina onemocněných se dokáže zcela vyléčit. Sedm procent případů onemocnění anorexií končí smrti!
V praxi to znamená, že ročně zemře na následky anorexie zhruba 150 000 dívek a mladých žen.

Jak anorexii poznat? Bohužel je velmi těžké poznat člověka, který trpí PPP, protože svou nemoc úzkostlivě tají. U většiny případů se nemoc provadlí v době, kdy jsou dotyčnému vidět kosti, omdlévá apod.

Varovné signály:
- Mění se jídelníček, ze kterého mizí nejprve jídla, která jsou považována za energeticky příliš vydatná nebo ?nezdravá?. Anorektičky nejprve vynechávají sladkosti a tučná jídla. Zákaz je postupně rozšiřován na další jídla, jako je bílé pečivo, knedlíky, maso.., až nakonec zbudou jen dietní "light" potraviny.

- Mění se jídelní režim. Nemocní si důsledně neberou nic, co by bylo "navíc", pod různými záminkami mizí i hlavní jídla.

- Jídelní změny jsou dodržovány se stále větší důsledností a obhajovány se stále větší rafinovaností. Na jídlo najednou není čas ani chuť, přibývá výmluv a podvodů kolem jídla. Anorektičky ráno uvádí, že nejsou zvyklé jíst, nebo že nemají čas a večer jsou většinou už po večeři.

- Při jídle se úzkostlivě srovnávají s ostatními, vyžadují, aby měly co nejméně. Často hodně žvýkají žvýkačky, uždibují a kouří.

- Mění se jejich jídelní tempo a chování. Jedí velmi pomalu a obřadně, v jídle se nimrají, dlouho si je prohlížejí, vybírají, co nesnědí, potraviny si dělí na miniaturní kousky, jídlo jim trvá tak dlouho, že se pak opravdu nestihnou najíst. Trvají na tom, že si musí jídlo "vychutnat" nebo "jíst v klidu", což znamená, že například ujídají jeden malý jogurt miniaturní lžičkou 20 minut.

- Mění se jejich chuť, někdy hodně solí, pijí kávu a snadno se jim udělá po něčem špatně. Někdy hodně pijí (zapíjejí tak hlad), jindy nepijí vůbec, až jim hrozí dehydratace.

- Vyhýbají se jídlu ve společnosti, přecitlivěle reagují na to, když je někdo sleduje při jídle nebo například mlaská. Připravují si pro sebe jiné, méně vydatné jídlo. Když jedí, vypadají napjatě, strnule a vyděšeně. Snadno se cítí přejedené a mluví o tom, kolik toho snědly. Jablka jsou najednou obrovská a rohlík se nedá sníst, jak je vydatný.

- Často vzrůstá jejich aktivita, neustále někde pobíhají, mají potřebu něco dělat, chtějí si "dát do těla", zpotit se. Dokážou například chodit mnohakilometrové vzdálenosti pěšky, posilovat několik hodin nebo být při cvičení v neprodyšném oblečení. Nedokážou se uvolnit a jen tak sedět. Zhoršuje se jejich schopnost soustředit se na učení. S rostoucí podvýživou může přijít únava, apatie a vyčerpanost.

- Příliš se zaobírají svojí postavou a tělesnou hmotností. Postávají před zrcadlem a neustále se váží nebo se naopak váze se strachem vyhýbají. Zahalují se do volných šatů nebo naopak nosí oblečení, které umožňuje předvádět jejich plochou a vyhublou postavu. Často mluví o jídle nebo se naopak této tematice přehnaně vyhýbají.


- Ze zdravotních obtíží se nejprve objevuje zácpa, porucha menstruačního cyklu a zimomřivost. Vypadávají jim vlasy, kazí se jim pleť a po těle se jim objevují jemné chloupky.

- První zhubnutí je zpravidla spojeno se vzrůstem sebevědomí a zlepšením nálady. V této době bývají nemocní velmi aktivní a společenští. Postupně se však soustřeďují stále více na sebe, svoje tělo a jídlo.

- Začínají se vyhýbat přátelům i rodině, uzavírají se do sebe. Vzrůstá jejich přecitlivělost a podrážděnost, zhoršuje se jim nálada.

- Na tlak donutit je jíst reagují anorektičky většinou kategorickým odporem. Vyhrožují, emočně vydírají a na každý argument mají svoje protiargumenty. Dokážou hodiny mluvit o tom, jak se cítí nafouklé, probírat jídelníček a svoje pocity. Když jsou nuceny jíst, snaží se podvádět. Někdy podvádějí také proto, aby "uklidnily" rodiče.

To, že anorektička zvrací, se může projevovat různým způsobem. Začínají se ztrácet potraviny, nemocná dívka si sama kupuje různé dobroty, kterým se předtím vyhýbala, je velkorysejší při výběru jídel nebo si nakupuje větší zásoby. Po jídle odbíhá na toaletu nebo do koupelny, kde zůstává dlouho zavřena. Zneužívány mohou být i projímadla a prášky na odvodnění (diuretika). Některé dívky jídlo vyplivují a dokážou mít rozžvýkané jídlo v ústech překvapivě dlouhou dobu.

Nemocnému nestačí vysvětlit, že má anorexii, a poradit mu, že by měl jíst. Jeho první reakcí pravděpodobně bude popření problému. Nemocný vidí a zdůrazňuje jen to, co se mu hodí. V tomto směru reaguje stejně jako každý jiný člověk, kterému se nechce měnit svoje postoje a chování. Čím víc se na něj tlačí, tím víc se zpravidla brání.

Zprvu si nemocní vystačí s "rozumnými" argumenty ("Nechci se přejídat", "mám alergii na některá jídla", "nemám chuť"), při zintenzivnění nátlaku přibývá primitivnějších a zoufalejších argumentů ("Nechci vypadat dospěle", "tak jsem asi blázen", "to si raději něco udělám"). Vydírání a hysterii se nedá ustupovat, nelze však ani reagovat výsměchem nebo agresí.

Bolest a další nepříjemné pocity zvyšují citlivost nemocného i na jiné podněty a posilují soustředění se na vlastní osobu. Nemocný člověk bývá stále více sebestředný, vyžaduje zájem a pozornost okolí. Zvyká si na to, že se jeho okolí o něj zajímá a že mu v určitém směru ustupuje. Jeho problém, i když o to předem nestál, mu tak přináší určité zisky, jejichž ztráta může být nepříjemná.

POZOR Pod pojmem anorektička si společnost představí chodící kostru. Velký omyl. Anorektička se kostou stane až v konečné fázi. "Normálně hubená" dívka může trpět anorexií. Protože je "normální" tak lidé žádný problém nevidí. Z toho vyplývá právě ona skutečnost, že PPP se provalí až za velmi dlouhou dobu.
Zdroj:www.derewi.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PRO NÁVŠTĚVNÍKA,
pokud jakkoliv popuzuji čtenáře, či nesouhlasí s mým obsahem, může klidně opustit stránku. Tyto
stránky nenavádějí k anorexii či poruše příjmu.
Každý má svůj vlastní rozum, a byť jsou zde návody a rady na anorexii, neznamená to, že tento
styl podporuji. Ano je to smutné, je to nemoc, je to posedlost.
Jsou to jen berličky jak začít s hubnutím. Já sama jsem posedlá po hubenosti a založila jsem tento blog, abych utříbila informace z internetu.
Kdo má s tímto problém ať odejde, kdo ne, ať zůstane!! Pohoršovat se nad obsahem stránek nemá ani smysl, v dnešní době je internet natolik zahlcený návody na anorexii i v cizojazyčném jazyce, že byt to není správné a může to podporovat anorexii, je to jako jedna kapka v moři.
ostatní zde vítám.....